Čo sa dá v Dubaji robiť

Dubaj je dosť veľké a rozlahlé mesto s cca 1.5-2M obyvateľmi. Čo tu všetci porábame cez voľný čas? Čo tu môžete robiť cez dovolenku?

Keďže tu pracujem a snažím sa viesť usporiadaný život 🙂 tak sa na Dubaj dívam samozrejme inak ako ten, kto sem príde na dovolenku. Stále, ešte ani po roku a pol sa neviem zbaviť pocitu, akoby som bol v jednom veľkom dovolenkovom rezorte. Napríklad dnes ráno – kvôli nevydarenému výletu som vstal už o 6 ráno, aby mi prišla smutná SMSka – sorry, výlet padá, je nás príliš málo. Mali sme podniknúť super výlet – kamsi do Fujairy (jeden zo 7 emirátov), kde sme si chceli prenajať loď pre ca 7-10 ľudí, odplaviť sa k akejsi skale, na ktorú by sme liezli a padali priamo do mora 🙂 Proste lano ani sedák nie sú vraj zapotreby, namiesto toho, ak sa zošmyknete, alebo to proste vzdáte, tak capnete rovno do mora. Znie to dobre, že? Fujairah je známa hlavne potápaním a vodnými športami.

Takže asi hlavná vec – kto má rád vodu a pláže, tak si v Dubaji príde na svoje. Sú tu podľa mna úžasné pláže dovolenkového tipu. Modré, čisté more, jemný piesok a sympatické je aj to, že pláže nie sú preplnené. Plytká voda aspon 10-20 metrov, takže idálne aj pre deti. More je prakticky celý rok dosť teplé na kúpanie. Február je troška studený a kúpanie hlavne pre mrožíkov, ale potom je to už ok. V letných mesiacoch (jún-sep) je more ako horúca vana! Perzský záliv je veľmi plytký (vraj max. hĺbka je len ca 40m), takže sa more fakt vie prehriať. Keď v auguste leziete do mora, tak vám príde až smiešno – je doslova horúce a vy don musíte ísť pomaly. Keď tam už vleziete tak pohoda. Vtedy je ideálne ísť do mora v noci. Vtedy je to fakt paráda – sedíte si v jednej obrovskej vani 🙂
Takže vodné športy sú samozrejmosťou. Potápanie, vodné lyže, kite-surfing, wake-boarding a podobne. Surfovanie veľmi nie, lebo veľké vlny sú tu len zriedka.

kitesurfing in Dubai

Okrem kúpania je to v jarných a zimných mesiacoch potom turistika. Relatívne blízko je Omán, kde môžete chodiť napríklad na bicyklové túry do hôr, kempovať alebo loziť na skaly. Lozenie je napr. to, čo robím ja. Je tu viacero lezeckých stien/skál, ktoré sú slušne zmapované a pekne porobené so skobami atď pre bezpečné lezenie. Je tu dosť veľa nad

šencov, ktorí to vedia pekne spraviť. Liesť sa dá prakticky od októbra do mája, potom nastupuje leto a to je už potom o hubupanorama_z_lezenia

Pohľad z hory, kde lezieme

lezenie

Kto má rád kempovanie, tak si v Dubaji určite príde na svoje. Okolo Dubaja je samá púšť. Taká tá pekná ako z filmov – veľké pieskové duny, kde tu oáza. Púšť je prakticky prázdna a teda máte fakt slobodu si zájsť kam len chcete, postaviť si stan, ugrilovať si mäsko, otvoriť pivečko, či vínčisko a užiť si krásnu noc v púšti pod hviezdami. Do púšte musíte mať samozreme džíp a mali by ste sa tam vybrať aspon dvoma autami v prípade, že vám jedno zapadne do piesku. V púšti je krásne a čisto, vraj kde-tu nejaký šporpión, alebo veľký chrobák, ale je to skôr zriedkavosť ako pravidlo aby ste na nejakého takéhoto púštneho tvora narazili. Skôr narazíte na ťavy, ktoré sa občas potulujú po púšti alebo na stádo somárikov (v Ománe). Fakt zaujímavé hlavne pre nás hôrnych chlapcov a dievky z hôrnatej krajiny plnej zurčiacich potôčkov…

panorama_camping

Kempovanie v Ománe

somarikovia-oman

Híí ááá somárikovia v Ománe, ktorí nás prišli ráno pozrieť…

desert

Vozenie po púšti – tzv. dune bashing

panorama_bicykle_oaza2

Off-road bicyklovanie v Ománe

panorama_zapad_slnka

Ten, kto rád cestuje, tak Dubaj môže byť prenho idálnym miestom pre prístup na stredný východ. Letecké spojenia do Ománu, Iránu, Jordánska, Kuwaitu..atď sú lacné a letov je plno. Ďalšou lacnou destináciou je potom India. O niečo drahšie potom Nepál, Filipíny atď…

Ak ste skôr za menej náročné aktivity, tak potom má Dubaj dosť parkov, kde sa môžete vybrať na piknik, alebo sa len ísť pošpacírovať. Parky sú fakt krásne a veľmi dobre udržiavané.

Okrem tohoto tu máte potom celý rad aktivít v celom rade stredísk ako sú vodné parky (tri vodné parky – Wild Wadi priamo v Dubaji hneď vedľa Burj al Arab, Atlantis (na Palme) no a potom lacnejší ale podľa mna najzábavnejší park Dream Land v emiráte Umm al Quainn (cca 1 a pol hodinky od Dubaja). Kto má rád golf, tak tažko nájde lepšie golfové ihriská na jednom mieste ako v Dubaji. Je ich tu niekoľko a sú fakt dobré! V klube Emirates sa hráva napr. PGA Tour a teda ak budete mať šťastie, tak si môžete zahrať aj s Tigrom Woodsom 🙂

golf2

panorama_-_wild_wadi_121

Vodný park Wild Wadi

wild-wadi

Známe stredisko je aj Bab al Shams, kde môžete ísť jazdiť na kone do púšte. Sranda je potom motor-city, kde je postavená veľmi slušná motokárová dráha vonku, aj v krytej hale. Ak vlastníte slušné fáro typu Ferrari, môžete sa zapísať aj na miestnu pretekársku dráhu a otestovať svoje fáro na závodnej dráhe. V tej istej lokalite je potom aj laser combat – tmavá miestnosť kde sa nahánate s laserovými puškami.

bab-al-shams-panorama5

Bab al Shams – luxus uprostred púšte

Športu si v Dubaji môžete užiť tiež relatívne dosť. Sú tu squashové kurty, tenis, telocvične, fitnes centrá, skoro každá budova má aj bazén a väčšinou aj posilku so saunou. Vo Wafi je lezecká stena, v Dubaj mall je veľké ľadové klzisko, v Mall of the Emirates potom známy lyžiarsky kopec, ktorý odporúčam otestovať hlavne v Auguste 🙂

Pre oddych je tu samozrejme plno kín, vraj aj nejaké divadlo 🙂 , kolkárske dráhy, hracie automaty a Dubaj je tiež rajom skvelých kúpelov, sáun, tzv. SPA – kde prídete a povyberáte si všeliaké tie čokoládové zábaly, či horúce lava kamene, ktoré vám dajú na chrbát, masáže atď atď.. Vraj najlepším miestom je Grand Hyatt.

Turistov potom bude zaujímať asi aj starý Dubaj, ktorý je celkom iný ako ten moderný, úplne niečo iné ako Marína. Tu sú stánky s lacným oblečením a tričkami Dolicce Gabbana, či Mário Klein. Trh so zlatom a perlami, vozenie sa loďkou po zálive, nočný život, miestne lacné arabské a indické reštaurácie, trh s korením a podobne. ďalej od mesta je je potom rybí trh, trh s ovocím a zeleninou, alebo obrovské nákupné centrum Dragon Mart – kde si môžete kúpiť všetko od “iPod-u” za 5 dolárov až po čínsky nábytok za cenu priemernej stoličky 🙂

jazda na koni po púšti

Samozrejmosťou sú potom nákupy. Miestnym ideálom je víkend kde si tatko ide zahrať golf, kým manželka žhaví kartu v luxusných obchodov v jednom s množšstva nákupných centier. Večer potom dobrá večera v jednej z milióna reštík.

akvarko-velky-rybka

Akvárko v Atlantise

ham

A propo reštaurácie. Tých je tu neúrekom a od výmyslu sveta. Samozrejmosťou sú arabské, veľa indických, japonské, francúzske a hitom sú fusion reštaurácie, ktoré kombinujú viacero štýlov. Reštiky sú tu od fakt exkluzívnych za tisíce dirhamov až po fakt lacné putiky, kde si môžete dať večeru pre dvoch a zaplatiť pár dirhamov. Ja tých luxusných veľa nepoznám, ale určite sa nezmýlite ak si rezervujete večeru v Burj al Arab 🙂 alebo niekde v Madinat – napríklad The Meat Company, dobrá je marocká reštika v hotely The One and Only, alebo ďalšia marocké v Mall of the Emirates. Je tu potom aj zopár Michelin hviezdičkových reštík. Skoro každý lepší hotel má potom aj svoju výstavnú reštiku. Skúste Address hotel pri Burj Dubai s ich fusion reštikou, Sea-food pod barom 360 (súčasťou Jumeirah Beach Hotel).
Dubaj je plný franchise reštaurácií, čo je dosť veľká škoda. Populárne miesto Jumeirah Beach Residence Walk je síce plný reštaurácií, ale len málo z nich sú originálne. Sú tam skoro všetky tie americké sieťové reštaurácie, ktoré málokoho prekvapia. Chillies, Ruby Tuesdays, El Chiccos’, South Border atď.. Škoda, že to viac neriskli a neotvorili aj normálne reštiky.
Každý obchoďák má aj svoj food-court. Jeden lacný pre nás bežných ľudí a potom jeden s trocha drahšími jedlami – normálne reštaurácie. Celkom dobrý je napr. Zync v Ibn Battuta mall.
Obľúbenou aktivitou sú tzv. brunche. To sú ranajsky spojené s obedom. Väčšinou otvárajú okolo 11 a podávajú jedlo do 1-3 popoludní. Prakticky každý hotel robí brunches. Dobrý je napríklad More’s v Morooj Rotana hotely, super je Shakespears pri Greens a potom drahšie brunche v Dusit hotely na Sheikh Zayed road (dosť drahý) no a potom exkluzívny brunch v Ritz Carlton na JBR walk-u. Ak ste turista a bývate pri pláži v maríne, tak jednoznačne odporúčam Ritz-Carlton, potom Hilton aj Sheraton. Sedíte si vonku medzi palmami, okolo trávička, bazény a vy si vychutnávate jedno od výmyslu sveta. Ak sa chcete trocha plesnúť po vrecku, tak by ste mali vyskúšať napríklad obed v Burj al Arab, ktorý nie je až taký drahý (na osobu myslím 250 dirhamov – ca 1400Sk za fakt výnimočné jedlo). Mnam!

Nočný život
Kapitola sama o sebe. Zabudnite na to, že v arabskej krajine sa nepije a neoslavuje. Nočných podnikov je tu plno a prakticky každý hotel (ktorých je tu neúrekom) má aj svoj bar, kde predáva alkohol. Väčšie hotely potom prevádzkujú diskotéky a kluby, aké poznáme z Európy. Kluby sú fakt špičkové a ozaj na úrovni. Častokrát tu hrávajú známy DJovia z Ibizy a podobne. Jedným z najlepších barov je Barasti v Maríne. Môj najobľúbenejší barík na pláži. Potom Jam Base v Madinat so živou hudbou, Treder Vics s živou latinskou hudbou, Left Bank v Madinate, exkluzívny Buddha Bar v Grosvenor House, Rock Bottom v Bur Dubaji pre bežných ľudí. Najznámejšie diskotéky sú Sanctuary v Atlantise (asi naj-exkluzívnejšia), Chi at the Lodge (Bur Dubaj) – veľká open-air diskotéka s 3 stagami a potom ešte kopec ďalších, ktoré ani nepoznám, keďže ja som slušný chlapec 🙂
Všetky diskotéky zatvárajú najneskôr do tretej bez výnimky. Proste sa vypne hudba, prestanú predávať drinky a dovidenia. After-party jedine keď-tak doma.

Dubaj má ambíciu stať sa mestom zábavy, oddychu pre rodiny a ideálnym dovolenkovým miestom pre turistov každého tipu. Mladých, tých, ktorí hľadajú kľuď ako aj tých, ktorí sa chcú zabávať až do odpadnutia. Nie je to síce Chorvátsko, kam môžete prísť za pár korún, ale nemusí to nutne ani byť extra drahá destinácia. Veľkú časť ukrojí letenka, ktoré sa pohybujú okolo 400-500EUR no a potom bývanie pri mori cca od 200-300USD/noc, resp. ďalej od mora oveľa lacnejšie… Alternatívou je potom si prenajať aj byt, ak tu hodláte stráviť viac času. Ak si vyberiete Dubaj na dovolenku, určite nebudete ľutovať a 100% sa nebudete nudiť.

3 thoughts on “Čo sa dá v Dubaji robiť”

  1. Dubaj je uplne namakany a strasne sa rozsrastajuci. Velmi rad, by som sa tam raz chcel dostat. Zatial iba takto dakujem autorovi, ze mi priblizil info v podobe fotografii.

Leave a Reply